Forside  |  Søg  |  Kontakt  |  Medlemszonen

HØRINGSSVARHØRINGSSVAR

ISOBROs høringssvar til behandlingen af lovforslag, der har betydning for den 3. sektor.

LEDIGE STILLINGERLEDIGE STILLINGER

Ledige stillinger i ISOBROs medlemsorganisationer eller øvrige NGO'ere.

IndsamlingsaktiviteterIndsamlingsaktiviteter

Hvis du er i tvivl om, hvorvidt en indsamlingsaktivitet er lovlig, er du velkommen til at konktakte ISOBRO herom.

Opsamlet videnOpsamlet viden

ISOBRO har udgivet Opsamlet viden om Indsamling 2. udgave. Desværre er vi udgået for bøger men forventer at kunne henvise til en digital version i løbet af de kommende måneder.

PressemeddelelsePressemeddelelse

Pressemeddelelse om brug af betalingsservice

Almennyttige lotterierAlmennyttige lotterier

Reglerne for spil har begravet almennyttige organisationer i et grotesk bureaukrati. Nu vil skatteministeren fjerne de værste problemer.

Læs hele artiklen fra Kristelig Dagblad.

International partnerInternational partner

ISOBRO er medlem af European Fundrasising Association
Læs mere

SØGSØG

 

Fundraisingkonferencen 2013Fundraisingkonferencen 2013

Indstil din kandidat NU! - og senest den 5. juni

Hvem er Danmarks bedste fundraiser? Hvem har lavet årets bedste kampagne? Hvem har tænkt nyt?

På konferencen den 10. september kårer vi årets fundraisere i fire forskellige kategorier. Måske er det dig, måske en kollega? Eller har du bemærket en kampagne fra en anden organisation, som har sat nye standarder for dansk fundraising?
Læs mere om Fundraisingkonferencen 2013 den 9. og 10. september.

Kurser i fundraisingKurser i fundraising

ISOBRO afholder flere kurser i fundraising i foråret

Tilmelding er bindende og skal ske til Susanne på sm(at)isobro.dk 

Bliv Fundraiser med NyledigeBliv Fundraiser med Nyledige

ISOBRO udbyder 6 ugers selvvalgt uddannelse til fundraiser med start den 17. maj til 28. juni 2013 i samarbejde med Nyledige.dk
Se undervisningsplanen - tilmelding skal ske via nyledige.dk 

NyhederNyheder

ISOBRO tilbyder en news feed på vores hjemmeside hvor du kan blive opdateret på nyheder fra ind- og udland, som har relevans for arbejdet i den 3. sektor.  

Dit bidrag kan misbrugesDit bidrag kan misbruges

ISOBRO har i samarbejde med Politiets Efterretningstjeneste udarbejdet pjecen "Dit bidrag kan misbruges". Pjecen er udgivet på dansk, engelsk, somali, urdu og arabisk.
Hent den danske udgave her (pdf) - se samtlige udgaver her

LønsumsafgiftLønsumsafgift

Regeringen foreslår forhøjet lønsumsafgift for organisationer og foreninger. I regeringens forslag til finanslov for 2013 foreslås det at forhøje satsen for lønsumsafgift for lotterier, turistkontorer, organisationer og foreninger, aviser og øvrige cspligtige virksomheder med 0,98 %. Se nærmere om afgiftens betydning for ISOBROs medlemmer her